Modific rata de yang din navicat dar dupa reboot nu se aplica

Totalitatea subiectelor care nu respectă regulamentul impus in sectiunea "Probleme şi Întrebări" vor fi stocate aici.
Deconectat
razory12
Nou Venit
Nou Venit
Status: Sunt bine mersi
Server Metin2: nu am
Regat: Chunjo
Mulțumiri acordate: 0
Mulțumiri primite: 0

Modific rata de yang din navicat dar dupa reboot nu se aplica

Mesajde razory12 » 29 Sep 2016, 15:10

Salutare just4metin, pun comanda UPDATE player.mob_proto SET gold_min=gold_min/2 , gold_max=gold_max/2 ; in Querty , se modifica cum am vrut rata de yang cand dau save cu numele mob_proto zice ca exista deja. Dupa ce dau reboot, se pune automat la fel cum era inaite rata la yang (deci nu se salveaza) , cum procedez sa pot modifica acest rata de yang?
Mentionez ca in /usr/home/game/db am: item_names.txt , item_proto.txt, mob_proto.txt , as pute sa incerc sa modific din mob_proto txt dar ar dura foarte mult sa le modific manual, spun sigur ca cel care a facut serverfile-ul nu a facut/modificat date alea manual ci maidegraba le-a extras de undeva (daca extrg din sql nu are acel model de scriptare , plus de asta nu am spre exemlu item_proto in baza de date, complet, o gasesc completa in /../db si daca modific de acolo se aplica) cum pot proceda sa pot imparti la 2 rata de yang gen printr-o comanda (adica spmplu..)?
Sper ca m-am facut inteles si nu vreau raspunsuri prostesti, de genul: apasa run, salveaza, poate iti da eroare la comanda, apasa pe un buton in forma de > ... (nu e cazul!), vreau sa-mi raspunda doar cei care stiu despre ce vorbesc si care s-au confruntat cu problema sau stiu chiar despre ce vorbesc, multumesc!

Deconectat
rares2014
Nivel 1
Nivel 1
Status: Sunt bine mersi ^.^
Server Metin2: www.Metin2Haos.ro
Regat: Jinno
Mulțumiri acordate: 5
Mulțumiri primite: 3

Re: Modific rata de yang din navicat dar dupa reboot nu se aplica

Mesajde rares2014 » 30 Sep 2016, 09:39

Si eu am avut problema asta si nu am gasit o rezolvare prin care sa pot folosi acea comanda sa dau x2 la yang, am folosit microsoft excel ca sa deschid mob_proto.txt si acolo iti aranjeaza frumos fiecare coloana la locul ei si am modificat prin inlocuirea valorilor de pe coloane, am salvat si am bagat mob_proto.txt la loc in sv si merge perfect.

Deconectat
razory12
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde razory12 » 30 Sep 2016, 12:37

rares2014 scrie:Si eu am avut problema asta si nu am gasit o rezolvare prin care sa pot folosi acea comanda sa dau x2 la yang, am folosit microsoft excel ca sa deschid mob_proto.txt si acolo iti aranjeaza frumos fiecare coloana la locul ei si am modificat prin inlocuirea valorilor de pe coloane, am salvat si am bagat mob_proto.txt la loc in sv si merge perfect.

Salut rares , sa inteleg ca , cu microsoft excel ai putut modifica toata rata la iang printr-o comanda gen?

Deconectat
rares2014
Nivel 1
Nivel 1
Status: Sunt bine mersi ^.^
Server Metin2: www.Metin2Haos.ro
Regat: Jinno
Mulțumiri acordate: 5
Mulțumiri primite: 3

Mesajde rares2014 » 30 Sep 2016, 13:01

razory12 scrie:
rares2014 scrie:Si eu am avut problema asta si nu am gasit o rezolvare prin care sa pot folosi acea comanda sa dau x2 la yang, am folosit microsoft excel ca sa deschid mob_proto.txt si acolo iti aranjeaza frumos fiecare coloana la locul ei si am modificat prin inlocuirea valorilor de pe coloane, am salvat si am bagat mob_proto.txt la loc in sv si merge perfect.

Salut rares , sa inteleg ca , cu microsoft excel ai putut modifica toata rata la iang printr-o comanda gen?

Nu prin comanda ci prin inlocuire, in mob_proto aproape toti mobii au yang-ul setat la fel, nu toti aproape. Faci cum am facut eu in screen, ca sa deschizi fereastra de cautare dai ctrl+f.
Imagine

la De gasit pui valoarea care e acolo si la inlocuire cu cat vrei sa fie yang-ul, poti sa pui simplu x2/3/4 la valoarea care e deja acolo ca nu e greu sa calculezi...la sfarsit dai inlocuire peste tot si gata.

Deconectat
razory12
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde razory12 » 30 Sep 2016, 14:43

aha, ms pentru modalitate, esti bajeat ;)

Înapoi la “Arhivă Probleme şi Întrebări”