Modific rata de yang din navicat dar dupa reboot nu se aplica

Metin2 Global - Un server de calitate !
Totalitatea subiectelor care nu respectă regulamentul impus in sectiunea "Probleme şi Întrebări" vor fi stocate aici.
Deconectat
razory12
Nou Venit
Nou Venit
Status: Sunt bine mersi
Server Metin2: nu am
Regat: Chunjo
Mulțumiri acordate: 0
Mulțumiri primite: 0

Modific rata de yang din navicat dar dupa reboot nu se aplica

Mesajde razory12 » 29 Sep 2016, 15:10

Salutare just4metin, pun comanda UPDATE player.mob_proto SET gold_min=gold_min/2 , gold_max=gold_max/2 ; in Querty , se modifica cum am vrut rata de yang cand dau save cu numele mob_proto zice ca exista deja. Dupa ce dau reboot, se pune automat la fel cum era inaite rata la yang (deci nu se salveaza) , cum procedez sa pot modifica acest rata de yang?
Mentionez ca in /usr/home/game/db am: item_names.txt , item_proto.txt, mob_proto.txt , as pute sa incerc sa modific din mob_proto txt dar ar dura foarte mult sa le modific manual, spun sigur ca cel care a facut serverfile-ul nu a facut/modificat date alea manual ci maidegraba le-a extras de undeva (daca extrg din sql nu are acel model de scriptare , plus de asta nu am spre exemlu item_proto in baza de date, complet, o gasesc completa in /../db si daca modific de acolo se aplica) cum pot proceda sa pot imparti la 2 rata de yang gen printr-o comanda (adica spmplu..)?
Sper ca m-am facut inteles si nu vreau raspunsuri prostesti, de genul: apasa run, salveaza, poate iti da eroare la comanda, apasa pe un buton in forma de > ... (nu e cazul!), vreau sa-mi raspunda doar cei care stiu despre ce vorbesc si care s-au confruntat cu problema sau stiu chiar despre ce vorbesc, multumesc!

Deconectat
rares2014
Nivel 1
Nivel 1
Status: Sunt bine mersi ^.^
Server Metin2: www.Metin2Haos.ro
Regat: Jinno
Mulțumiri acordate: 4
Mulțumiri primite: 3

Re: Modific rata de yang din navicat dar dupa reboot nu se aplica

Mesajde rares2014 » 30 Sep 2016, 09:39

Si eu am avut problema asta si nu am gasit o rezolvare prin care sa pot folosi acea comanda sa dau x2 la yang, am folosit microsoft excel ca sa deschid mob_proto.txt si acolo iti aranjeaza frumos fiecare coloana la locul ei si am modificat prin inlocuirea valorilor de pe coloane, am salvat si am bagat mob_proto.txt la loc in sv si merge perfect.

Deconectat
razory12
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde razory12 » 30 Sep 2016, 12:37

rares2014 scrie:Si eu am avut problema asta si nu am gasit o rezolvare prin care sa pot folosi acea comanda sa dau x2 la yang, am folosit microsoft excel ca sa deschid mob_proto.txt si acolo iti aranjeaza frumos fiecare coloana la locul ei si am modificat prin inlocuirea valorilor de pe coloane, am salvat si am bagat mob_proto.txt la loc in sv si merge perfect.

Salut rares , sa inteleg ca , cu microsoft excel ai putut modifica toata rata la iang printr-o comanda gen?

Deconectat
rares2014
Nivel 1
Nivel 1
Status: Sunt bine mersi ^.^
Server Metin2: www.Metin2Haos.ro
Regat: Jinno
Mulțumiri acordate: 4
Mulțumiri primite: 3

Mesajde rares2014 » 30 Sep 2016, 13:01

razory12 scrie:
rares2014 scrie:Si eu am avut problema asta si nu am gasit o rezolvare prin care sa pot folosi acea comanda sa dau x2 la yang, am folosit microsoft excel ca sa deschid mob_proto.txt si acolo iti aranjeaza frumos fiecare coloana la locul ei si am modificat prin inlocuirea valorilor de pe coloane, am salvat si am bagat mob_proto.txt la loc in sv si merge perfect.

Salut rares , sa inteleg ca , cu microsoft excel ai putut modifica toata rata la iang printr-o comanda gen?

Nu prin comanda ci prin inlocuire, in mob_proto aproape toti mobii au yang-ul setat la fel, nu toti aproape. Faci cum am facut eu in screen, ca sa deschizi fereastra de cautare dai ctrl+f.
Imagine

la De gasit pui valoarea care e acolo si la inlocuire cu cat vrei sa fie yang-ul, poti sa pui simplu x2/3/4 la valoarea care e deja acolo ca nu e greu sa calculezi...la sfarsit dai inlocuire peste tot si gata.

Deconectat
razory12
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde razory12 » 30 Sep 2016, 14:43

aha, ms pentru modalitate, esti bajeat ;)

Înapoi la “Arhivă Probleme şi Întrebări”