Bug Yang in inventar Explosion Sf Rezolvat.

Ghiduri şi tutoriale despre cum să vă îmbunătăţiţi serverul/clientul dv. de metin2.
Deconectat
noktys
Nivel 1
Nivel 1
Status: Sunt bine mersi ^.^
Mulțumiri acordate: 0
Mulțumiri primite: 0

Bug Yang in inventar Explosion Sf Rezolvat.

Mesajde noktys » 20 Apr 2014, 15:50

Bun am observat ca multi dintre voi nu stiti cum sa scapati de bugul acela care da batai de cap,si datorita caruia eu am facut serverul praf de 11 ori in cautarea unei rezolvari.Am descoperit!

Tot ce trebuie sa faceti... e sa intrati in item_proto si acolo ca de obicei aveti prima si a 2-a linie.. astea 2 linii (sau una) sunt Inutile adica nau nici un sens la vrun au 0 sau 1 sau la nume sau ce este acolo locale are Yang...
Ce aveti de facut, pur si simplu le stergeti si da-ti rebot gata .Dupa reboot va merge normal!
PS:Aceste buguri in mare parte le intalniti la SF Explosion,Pedo,Daroo
Daca v-a fost de folos acest tutorial singurul mod in care puteti aprecia este printr-un simplu Thank's :-bd ( Daca mai descopar buguri si nu are nimeni solutia revin sa postez. Daca a-ti descoperit la acel server si alte buguri lasai un coment mai jos si vom rezolva impreuna.

NEW'S AM revenit. Fiti atenti. Ca sa aveti dropul normal la gold am descoperit problema. Dupa ce stergeti alea faceti alt chenar sau il modificati pe cel existent de la numarul 1 unde scrie Yang ,trebuie sa va apara asa
1 µ·²Ù·¯¹Ì Yang 9 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.Dupa ce am sters primul rand din tabelul item-proto navicat am dat de alta belea , nu mai cadea gold de loc ,am luat server file-ul lui Invoice ,am copiat randul de yang drop , l-am testat, si acum cad banii normal pe jos, pot fii culesi si ii baga direct in slotul din inventar ca pe oficiale. Randul 1 cel unde scrie Yang trebuie sa arate cum vedeti mai sus luati cu copy paste diacriticele alea ciudate apoi in fiecare tabel sa arate exact cum este sus si va merge 100%. Daca nu reusiti ( desi este foarte simplu nu ezitati sa da-ti mesaj aici.
Ultima oară modificat 21 Apr 2014, 10:31 de către noktys, modificat 1 dată în total.

Deconectat
BR34K3R
Nou Venit
Nou Venit

Re: Bug Yang in inventar Explosion Sf Rezolvat.

Mesajde BR34K3R » 20 Apr 2014, 20:37

in ce consta aces bug defapt?

Deconectat
noktys
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde noktys » 21 Apr 2014, 08:12

BR34K3R scrie:in ce consta aces bug defapt?

De exemplu pe serverul Explosion v2.0 este un bug ( pe care il au si alte servere).
Cand culegi banii aruncati de mobi pe jos ,ii baga in inventar ca pe potiuni si nu pot fii folositi ,vanduti sau aruncati, nu baga yangul cules de la mobi dupa jos in inventar( jos ,normal).Daca folosesti acest tutorial o sa ii bage normal.

Deconectat
Andre.
Nou Venit
Nou Venit
Status: Sunt bine,mersi ^.^
Server Metin2: niciunul
Regat: Jinno

Mesajde Andre. » 23 Apr 2014, 09:52

Bun,merge.

Deconectat
J.Statham
Fost Designer
Fost Designer
Server Metin2: -
Regat: Shinsoo

Mesajde J.Statham » 23 Apr 2014, 09:57

Folositor! :D
Imagine

Deconectat
noktys
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde noktys » 25 Apr 2014, 18:49

Andre. scrie:Bun,merge.

Fa altfel. In Item_proto navicat ai prima linie asa unde scrie Yang, uita-te atent selectezi toata linia si inlocuiesti cu tot codul asta 1 µ·²Ù·¯¹Ì Yang 9 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Deconectat
brizualyn123
Utilizator interzis !
Utilizator interzis !
Status: Metin2BaF
Server Metin2: Metin2BaF
Regat: Jinno
Mulțumiri primite: 4

Mesajde brizualyn123 » 25 Apr 2014, 22:18

eu am Server file expresion lam refacut dela 0 am Muncit 1 Luna nu mai are nici 1 Bug am scapat de urmatoarele Buguri
-Bug Armuri
-bug arme
-bug metine
-bug metine /paste
-bug map1 textura cu expresion online
etc :P
care are server file expresion si are nev sal ajuta datim un pm sau alsti coment aici cu Buguri care lati gasit wa ajut sal le reparati :D
Imagine
Imagine

Deconectat
noktys
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde noktys » 09 Mai 2014, 07:53

brizualyn123 scrie:eu am Server file expresion lam refacut dela 0 am Muncit 1 Luna nu mai are nici 1 Bug am scapat de urmatoarele Buguri
-Bug Armuri
-bug arme
-bug metine
-bug metine /paste
-bug map1 textura cu expresion online
etc :P
care are server file expresion si are nev sal ajuta datim un pm sau alsti coment aici cu Buguri care lati gasit wa ajut sal le reparati :D

Si eu am modificat serverul asta de nu il mai recunosti .Am bagat lava cu demoni care ies din ea in loc de apa pe cer animatie de ai impresia ca iti cad meteoriti de foc, pamantul din oras este plin de cratere in 3 de de ai impresia ca ,pici in ele...casele nu mai exista, sunt grote caut acum sa vad cum fac sa poti intra in case"grote"

Deconectat
noktys
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde noktys » 09 Mai 2014, 08:00

Eu sunt fost fan metin.Am jucat vreo 6 ani pe Oficial US printre cele mai tari caractere de 90 warrior dupa server, jucam zi si noapte la vremea aia.Acum mi-a ramas pasiunea de a mutila jocul =)).Lucrez pe un server acum pe care vor mai ramane doar skilurile, I-am trimis mesaj lui Ymir in engleza sa vad daca are ceva importiva, pentru ca in mod normal nu ai dreptul asta.Eu voi mai pastra doar skilurile din el ,si characterele vor arata diferit pastrez doar cateva idei si skilurile in rest va fii un alt joc.Ala mi-a spus ca daca pun peste tot sigla ca este copyright by Ymir.Nu este nici o problema si ca se bucura ca vede atatia fani,ca a fost un proiect bun ca bussines pentru el si ca nu se astepta la un asemenea succes. metin de fapt este o cladire imensa cat un Mall.Acolo sunt serverel centrale, am vazut poze de am ramas cu gura cascata...
Tipul bubuie in It.In orice caz cand a aparut metinul era singurul joc calumea online de strategie si care sa aduca putin a diablo lord of destruction. Un joc cu o grafica clasica, care nu ofera stres, simplist. Asta este un joc calumea unul care sa nu te calce pe nervi. Ca pw sau alte jocuri idioate unde ai 1000000000 de arme si obtiuni de upgrade.
Mie nu imi place grafica gen"star wars" adica aia super colorata ca pentru boraci tampiti. De asta metinul a ramas pt mine pe top1 fav list.Mai ales ca ii cunosc fiecare bucatica din client si server.Nu mananca nici multa memorie in varianta server si nu este nici foarte complex de programat.Are functii frumoase, vad ca exista si un numar de fani puternici pe site-urile si forumurile din intreaga lume.Foarte tare. Mai misto ar fii daca Romanii ar inventa noutati toti si ar contribuii decat sa puna 2 ,3 cate ceva nou , vin 50 de pusti retardati fac 2 copi paste si au facut un -cenzurat-...
Pana si la categoria Metin suntem vazuti prost peste hotare.Pacat pentru ca avem printre cei mai buni programatori it din lume. Puneti-va mintea la contributie daca va place un joc sau jocul asta si faceti voi noutati si postati gratis sau daca ati muncit prea mult si vreti sa faceti un ban ,puneti un pret dar garantati calitatea,noului produs.

ATENTIE pentru a nu fii inteles gresit .Sunt de acord ca lume sa ceara bani pe munca lor ,este ceva firesc.Orice munca se plateste.Dar cand"vii si faci copy paste aici de exemplu si apoi te duci la altii pe comunitate si vinzi...devii jalnic,cu atat mai mult cand te mai si lauzi ca este creatie personala".Suntem multi care nu prea mai postam nimic, pentru ca nu merita ca munca noastra sa fie luata in batjocora de niste mucosi.Incat dintr-un programator sa ajungi sa fii acuzat peste 2 luni ca plagiat"copy paste" pe creatia ta.... Am facut niste modificari pt metin acum 3 ani le-am postat si dupa 2 luni vine un mucea la mine si face "copy paste de nuj unde" Doar ca special pe un zid din joc am lasat semnatura cu nik name-ul meu iar update-ul era criptat in Bin.Ala ori il stergi ori il folosesti asa, parola o aveam doar eu.Am intrat pe server la el l-am dus la zid si l-am pus sa citeasca.. si a inchis serverul... ce sa le ceri?.Nu prea ai ce,asa mai bine nu le mai oferi daca tot stau lucrurile asa.Insa unii dintre noi mai putem ajuta cu informatii,dar nu si cu noutati.
Eu pe aceasta comunitate am cea mai intensa activitate daca mai sunt probleme ceva cu serverul ala sau altul.Deschideti un topic cu problema si va ofer solutia, daca nu sunt pe net sigur va sarii cineva pe aici.Vad ca este un staf destul de activ si saritor aici,de asta nu am abandonat nici eu comunitatea asta.Eu nu am mai lucrat pe servere de multi ani si sunt unele prostii pe care nu mi le mai amintesc,cand ajung in ele imi aduc aminte...dar pana acolo prefer sa ma consult pe aici decat sa incep sa distrug serverul de 1000 de ori.

Sorry pentru Referatul de mai sus :D "vorbeam si eu din lipsa de ocupatie" ^,..,^

Deconectat
noktys
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde noktys » 09 Mai 2014, 08:14

App de mesajul de mai sus.
Imi pare rau pentru cei mici. Nu va incadrez pe toti in contextul de mai sus,stiu ca nu toti sunteti la fel.
Am cunoscut o goraza de tineri pe servere si comunitati,seriosi si corecti.Dar eu mai sus vorbeam de majoritate si v-am exclus din context fara sa pun accent pe acest detaliu.

Înapoi la “Ghiduri şi Tutoriale”