[Tutorial] Modificare quest

Metin2 Global - Un server de calitate !
Ghiduri şi tutoriale despre cum să vă îmbunătăţiţi serverul/clientul dv. de metin2.
Deconectat
sbughi112
Nivel 2
Nivel 2
Status: Sunt bine mersi ^.^
Server Metin2: Metin2TBX
Regat: Chunjo
Mulțumiri acordate: 0
Mulțumiri primite: 0

[Tutorial] Modificare quest

Mesajde sbughi112 » 25 Iul 2015, 22:41

In urma acestui quote m-am gandit sa fac un mic tutorial de editare a unui quest.

sbughi112 scrie:
alexandrusiranu scrie:Salut Catalin !
Am si eu o problema... eu aveam questul implementat cu numele de a2.quest... am intrat in el am modificat tot cum am vrut eu am dat permisiuni 777 am scris in putty : cd /usr/home/game/share/locale/germany/quest apoi ./qc a2_quest.quest dar nu merge... dupa reboot ramane lafel dar in FileZilla la quest este modificat ... ce fac?

Se modifica si din quest/object/npc-ul setat.

Multi dintre voi aveti un quest pe server de teleportare la un anumit npc, sau orice altceva ce are legatura cu npc-urile voastre.Spre exemplu am intalnit o persoana care zicea ca a modifica quest-ul pentru ''Shop cu puncte'' ,dar ramane la fel.

Ramane la fel pentru ca aproape orice quest creeaza subquest-uri in home/game/share/locare/ro,de sau cum aveti/quest/object. In cazul questului ''Shop cu puncte'', se creeaza in /usr/home/game/share/locale/ro,de sau cum aveti/quest/object/20094 sau ce npc aveti pus in quest.

Ei bine aici se creeaza 3 subquest-uri nume.arg , nume.script si nume.when. Trebuie modificat in nume.script.

La alte quest-uri, cum ar fi inel anti-experienta, se creeaza home/game/share/locare/ro,de sau cum aveti/quest/notarget. In notarget sunt mai multe fisiere si se pot creea subquest-uri in mai multe din acele fisiere.

Deconectat
Synea
Nou Venit
Nou Venit
Server Metin2: Metin2Aloys

Re: [Tutorial] Modificare quest

Mesajde Synea » 28 Iul 2015, 22:26

Nenea, script-ul este de la serverfiles Aloys, iar acela este făcut de mine, dacă ai nevoie de script-ul funcţional şi mdificabil mă cauţi pe mine.

ID Y: kampy_kmp

Deconectat
sbughi112
Nivel 2
Nivel 2
Server Metin2: Metin2TBX
Regat: Chunjo

Re: [Tutorial] Modificare quest

Mesajde sbughi112 » 29 Iul 2015, 13:14

Synea scrie:Nenea, script-ul este de la serverfiles Aloys, iar acela este făcut de mine, dacă ai nevoie de script-ul funcţional şi mdificabil mă cauţi pe mine.

ID Y: kampy_kmp

Chiar nu inteleg de ce te-ai bagat tu peste mine ca ai nu stiu ce script. Eu am facut doar un mic tutorial cum se modifica un quest.Nu cred ca am cerut nimic.

Înapoi la “Ghiduri şi Tutoriale”