[TuT]Restart conturi/caractere

Ghiduri şi tutoriale despre cum să vă îmbunătăţiţi serverul/clientul dv. de metin2.
Conectat
akn
Mister Just4Metin
Mister Just4Metin
Mulțumiri acordate: 14
Mulțumiri primite: 40

Re: [TuT]Restart conturi/caractere

Mesajde akn » 14 Iun 2017, 20:26

kltar0 scrie:Eu vreau pe langa faptul ca golesc tabele sa restartez indexul de la 1 la fiecare tabel. Daca le golesc doar, primul cont creat are ID-ul care a ramas disponibil din vechiul tabel. De exemplu daca am avut in baza 700 de conturi si golesc tabelul, primul player care isi creaza cont dupa asta, va avea id 701. Acelasi lucru se petrece si la player si la item (unde id-ul este foarte mare)

Am gasit undeva comanda de mai jos pentru a rezolva aceasta problema.

ALTER TABLE nume_tabel AUTO_INCREMENT = 1;

Am dat comenzile astea pentru toate tabelele golite, dar mi-a aparut o problema: cand creez un caracter nou apare fara nici un item in inventar si imi apar pe ecran questurile de lvl 250. In mod normal un caracter nou apare cu echipament in inventar si la questuri apare doar regulamentul si depozitul portabil.

Eu aveam deja facute 4 conturi si 4 caractere pe care am vrut sa le pastrez. Le-am schimbat manual id-ul din tabelele player, item, player_index. Probabil am dat peste cap ceva cu aceste modificari si serverul nu mai stia unde unde sa bage itemele si questurile.

Stie cineva ce reprezinta fiecare tabel din baza de date "player" si care nu e bine sa il golesti?

mai simplu fa asa:

trebuie sa resetezi din player urmatoarele tabele:
affect, player, player_index, player_deleted, tot ce incepe cu guild_ ,item(are numele item si atat), marriage, messenger_list si quest
iar din account resetezi tabelul account

pentru a reseta apesi click dreapta pe tabel si truncate

este mai simplu de facut un reset asa si daca resetezi toate acele tabele nu vei mai avea probleme cu caractere fara iteme sau alte probleme de genul
Imagine

Home Page Metin2 simplu:
post548005.html#p548005

Deconectat
VegaS™
Utilizator interzis !
Utilizator interzis !
Status: http://vegas-projects.com/
Mulțumiri acordate: 69
Mulțumiri primite: 93

Re: [TuT]Restart conturi/caractere

Mesajde VegaS™ » 20 Iun 2017, 07:06