Problema quest BUG pc.get_map_index()

În cazul în care aveţi o nelămurire postaţi aici, de asemenea este locul unde puteţi găsi posibile rezolvări la problemele dvs.
Deconectat
l3oogie
Nou Venit
Nou Venit
Status: ...
Server Metin2: In lucru
Regat: Jinno
Mulțumiri acordate: 3
Mulțumiri primite: 0

Problema quest BUG pc.get_map_index()

Mesajde l3oogie » 06 Dec 2018, 19:08

*Problemă:Problema quest functia pc.get_map_index()
Tipologie server:-
*Resursă folosită:quest facut de mine
*ServerFiles utilizat:nicu best produciton
*Syserr:nu am
Poză:nu am
*Detalii suplimentare:Cand bag mai multe mape in care sa setez limita de nivel la care sa pice imi face bug si pica si la nivel mai mic dar si la nivel mai mare, am bagat pc.get_map_index() la 14 mape sa pice intre nivelul 31 si 50 , sub 31 sa nu pice si peste 50 sa nu mai pice , daca scot celelalte mape si bag doar 2-3 mape, nu intervine nici o problema si drop ul pe nivel nu este afectat dar cand bag 14 mape pica anapoda si sub nivel 30 dar si peste 50 adica nu imi respecta fucntiile " pc.get_level() >=31 and pc.get_level() <= 50"
Are o limita cumva? o folosesc in functia " when kill " ???

Uitati o parte din cod unde mi se creaza problema asta, nu da erori in rulare putty deoarece este scris corect :

Cod: Selectaţi tot

when kill with pc.get_map_index() == 61 or pc.get_map_index() == 64 or pc.get_map_index() == 45 or pc.get_map_index() == 5 or pc.get_map_index() == 25 or pc.get_map_index() == 109 or pc.get_map_index() == 108 or pc.get_map_index() == 107 or pc.get_map_index() == 63 or pc.get_map_index() == 104 or pc.get_map_index() == 65 or pc.get_map_index() == 62 or pc.get_map_index() == 66 or pc.get_map_index() == 68 and pc.get_level() >= 31 and pc.get_level() <= 50 begin

Vă rugăm să scanaţi întotdeauna fişierele pe care le descărcaţi cu VirusTotal.

Deconectat
l3oogie
Nou Venit
Nou Venit
Status: ...
Server Metin2: In lucru
Regat: Jinno
Mulțumiri acordate: 3
Mulțumiri primite: 0

Re: Problema quest BUG pc.get_map_index()

Mesajde l3oogie » 06 Dec 2018, 20:54

Am descoperit de ce se creaza un bug si nu respecta limita care am puso de nivel, se pare ca acel "when kill " accepta doar 3 pc.get_map_index() == "61" " sau doar 2 de " or " si 2 de " and " una din ele afecteaza acel " when " si nu mai tine cont de " pc.get_level()" asa ca drop ul ramane pe mapele respective dar se dropeaza la orice nivel ... Am spus ca am descoprit cauza dar vreau ca cineva sa imi dea o idee cum sa economiesc spatiu pentru atata scris pentru ca tot trebuie sa scriu si mai multe " when " pentru a face drop ul la mapele respective si nu prea e convenabil! acum trebuie sa pun si mai multe variante de drop cu cate 3 map index maxim si vreau sa cuprind cat mai multe intr un singur drop

Deconectat
[RaffaeL]
Fost Helper
Fost Helper
Reputație: ==================
► Helper Experimentat J4M
==================
► Fost Helper Avansat J4M
==================
► Fost Helper J4M
==================
►Fost Trial Helper J4M
==================
► Mister J4M
==================
Status: Incerc sa ajut,cum stiu,cum pot..pe toti
Server Metin2: ...
Mulțumiri acordate: 0
Mulțumiri primite: 436

Re: Problema quest BUG pc.get_map_index()

Mesajde [RaffaeL] » 10 Dec 2018, 16:43

l3oogie scrie:*Problemă:Problema quest functia pc.get_map_index()
Tipologie server:-
*Resursă folosită:quest facut de mine
*ServerFiles utilizat:nicu best produciton
*Syserr:nu am
Poză:nu am
*Detalii suplimentare:Cand bag mai multe mape in care sa setez limita de nivel la care sa pice imi face bug si pica si la nivel mai mic dar si la nivel mai mare, am bagat pc.get_map_index() la 14 mape sa pice intre nivelul 31 si 50 , sub 31 sa nu pice si peste 50 sa nu mai pice , daca scot celelalte mape si bag doar 2-3 mape, nu intervine nici o problema si drop ul pe nivel nu este afectat dar cand bag 14 mape pica anapoda si sub nivel 30 dar si peste 50 adica nu imi respecta fucntiile " pc.get_level() >=31 and pc.get_level() <= 50"
Are o limita cumva? o folosesc in functia " when kill " ???

Uitati o parte din cod unde mi se creaza problema asta, nu da erori in rulare putty deoarece este scris corect :

Cod: Selectaţi tot

when kill with pc.get_map_index() == 61 or pc.get_map_index() == 64 or pc.get_map_index() == 45 or pc.get_map_index() == 5 or pc.get_map_index() == 25 or pc.get_map_index() == 109 or pc.get_map_index() == 108 or pc.get_map_index() == 107 or pc.get_map_index() == 63 or pc.get_map_index() == 104 or pc.get_map_index() == 65 or pc.get_map_index() == 62 or pc.get_map_index() == 66 or pc.get_map_index() == 68 and pc.get_level() >= 31 and pc.get_level() <= 50 begin

Rescrie acel "when" de forma asta:
when kill begin
local index_set = {{61, 31, 50},{64, 31, 50},{45, 31, 50}} --continui tu pentru toate mapele(primul nr.=index;nr2=lvl_min; nr3=lvl_max)
local check = number(1, table.getn(index_set))
if pc.get_map_index(index_set[check][1]) then
if pc.get_level() >= index_set[check][2] and pc.get_level() <= index_set[check][3] then
pc.give_item2(aici_itemul_tau, numar_iteme)
end
end
end

Vei avea ceva de forma:
Imagine

Bafta.
Imagine
► Arată conținutul

Înapoi la “Probleme şi Întrebări”