[HELP] Codificarea caracterelor romane in joc Subiect este rezolvat

Aici găsiţi problemele rezolvate.
Deconectat
leo2993
Nou Venit
Nou Venit
Status: Sunt bine mersi ^.^
Regat: Shinsoo
Mulțumiri acordate: 1
Mulțumiri primite: 0

[HELP] Codificarea caracterelor romane in joc  Subiect este rezolvat

Mesajde leo2993 » 18 Oct 2016, 23:34

Sall tuturor am si eu o mica intrebare despre caracterele romane precum ț ș Ț Ș pe care nu le pot adauga nici in client dar nici in quest-uri si vroiam sa va intreb daca cineva a reusit modificand codificarea la arhivele .py din client si .quest din server sa faca sa mearga accentele diacritice romane.

Am modificat deja locale.cfg din clientul meu cu locale_ro asa ca nu vad problema care poate fi. :-? Am mai si citit pe m2dev ca trebuie umblat in sursa dar nush ca in carpeta lib la client sunt codificarile toate adica : utf-8, ansi, etc. :ymsigh:

Sti cineva cum ar fi solutia sa pot sa vad accentele diacritice in joc? :ympray:
Sall si va multumesc mult cu orice mica aportatie! ^:)^

Deconectat
leo2993
Nou Venit
Nou Venit
Status: Sunt bine mersi ^.^
Regat: Shinsoo
Mulțumiri acordate: 1
Mulțumiri primite: 0

Re: [HELP] Codificarea caracterelor romane in joc

Mesajde leo2993 » 19 Oct 2016, 01:17

REZOLVAT

Chestia e urmatoarea:

În client punem codificarea Windows-1250 la Notepad++(ca să le putem vedea bine chiar daca nu e nevoie sa schimbam codificarea) şi în loc de "Ș ș Ț ț" cu virguliţă punem "Ş ş Ţ ţ" cu sedilă.
Ăsta e mica schimbare findcă notepad++ nu are codificarea ISO 8859-16 pe care o folosesc accentele diacritice româneşti cu virguliţă aşa că folosim această mică diferenţa de codificare în care aproape nu diferenţăm unele de celelalte.

-- Pe server doar scriem cu literele "Ş ş Ţ ţ" la questuri cu sedilă şi atât.

Înapoi la “Probleme rezolvate”