Conversatie cu programator It despre Pc vs servere..

Totalitatea subiectelor care nu respectă regulamentul vor fi stocate aici.
Deconectat
noktys
Nivel 1
Nivel 1
Status: Sunt bine mersi ^.^
Mulțumiri acordate: 0
Mulțumiri primite: 0

Conversatie cu programator It despre Pc vs servere..

Mesajde noktys » 29 Apr 2014, 18:10

Dan:Ca exemplu, eu si acum mai am un calculator Fujitsu-Siemens, un fost Pentium II de 400 MHz la care i-am schimbat procesorul si am pus un procesor Pentium III de 750 MHz, cu 512 MB RAM, pe care pana in urma cu vreo 2 ani l-am folosit pe post de server. A functionat non-stop, fara oprire, timp de vreo 5 ani.Apoi mi-am luat ceva mai performant. Acum depinde ce fel de serever faci,pentru ce.Daca vrei ceva gameing iti trebuie ceva mai multi rami peste 2 gb si o sursa capabila ca sa ai macar 100 200 de playeri ,bine inteles genul jocului sa fie facut undeva pana in 2008.Cele mai noi nu vor rula pe 2 gb ream sau daca vor rula nu poti tine mai mult de 3 playeri pentru ca ti se va misca sacadat iar daca il tii si non stop si intra playerii cate 100 o data cu cate 2 conturi, cel mai mare risc il ai sa prajesti sursa.Pentru o mortaciune de joc gen metin daca il stiti sau diablo 2 lord of destruction...n-aveti stres...alea sunt jocuri depasite de secol.Nu au cerinte foarte mari decat daca sunt super modificate, si nici atunci nu va usuca cine stie ce la memorie. Cei care abereaza cu 8-16 gb ram ... si alte stupiditati, sunt niste copii care n-au citit in viata lor o carte si abereaza asa mai mult sa se de-a in ifose pe net de ce calculatoare au cand probabil in realitate stau pe un amarat de 2 gb max. Nu va mai luati dupa toti tampitii,informati-va la sursa, programatori it sau oricum oameni pasionati de gamein. Intrebati si la Ubi soft Romania sa vedeti ce va spun aia de exemplu despre un server "metin2"aia acolo sunt obsedati de calculatoare, maniaci, cunosc bine lucrurile astea, cand am intrebat in urma cu cativa ani pentru nepotamiu i-a bufnit rasul"du-te ma cu saracia aia de joc " ca ala merge pe orice toroapa de calculator si daca ai un i 2 core cu 2,3 max4 gb ram minim 50 hard disk faci si un server non stop din pc de stai cu inca 100 200 de prieteni, ala e joc?".

Alta parere ( alt copy paste conversation pentru voi )
Mihai:Poti folosi fara probleme orice PC pe post de server24/24 si nu are nici pe draq.. terminati cu prostiile.Iar daca vine vorba de"Metin" ba esti serios ? ala cu grafica aia saraca in 2D? pai daca ai un I2 -I3 core cu 4 gb ram si maca 50 100 gb hard 256 grafica rulezi un server super strongpe el si fii convins ca este mult mai puternic decat un server host inchiriat pana in 70 80 euro pe luna...aia profita ca vad pustii cum arunca cu banul.. marea parte niste excroci.
Fratimiu isi da examenul la cibernetica ( mate-info) si tot modifica jocul ala, ii place ca este foarte sarac in texturi,etc.. si le poate modifica usor,ma rog il foloseste ca distractie,a deschis serverul ala cu 1 gb hard, si avea 60 de prieteni din cartier cu care juca, nu era lansat pe net gen public.Il facuseu pentru ei de distractie iar tovarasii lui ii faceau nuj ce donatii nu pt "intretinere server" ci ca sa il ajute cu taxele la facultate ,un fel de rasplata pentru jocul pe care il lasa la dispozitie pentru tovarasii lui sa se amuze,imi aduc aminte ca aveau o prostie de masca cu care se pupau cu muierile si la un moment le modificase toate pozitiile de dans sarut si ce draci mai avea prin el, sa se f...a pozitii la dans ii dadea uneia cu palmele peste -cenzurat-.. muream de ras.
Deci mosule nu te mai stresa , dai bince ca merge brice <.:"D Cu stima Mihai, Daca faci ceva fal pe hamachi sa iti poti selecta "clientela" sa nu faci un server de -cenzurat- cu toti "hackerii" boraci tampiti fara creier, selecteaza-ti publicul si vei avea succes, daca il lasi la plazneala pt cine se nimereste... atat merita daca intelegi ce vreau sa spun..." Fal nene pe hamachi nu pe host, dar tinel 24 din 24 cand ajungi la peste 100 playeri si daca te tii de treaba si nu il inchizi sau resertezi conturi ori dai arme la plaieri aiurea.. vei avea succes cu el, si o ambianta placuta.Asteptam noi informatii, sa ne dai si noua adresa daca deschizi ceva, ca vreau si eu la peste acolo.Eu personal nu joc dar la jocul ala ma distreaza pescuitul,mai iese o caterinca la peste acolo :D.Nokte mosule fa un server de asta de metin dar prin hamachi ,aduna-ti tu prieteni adunam si noi si facem o comunitate de caterinca( cum ne terminam problemele prin realitate si cautam un moment de relaxare ,ne gasim acolo pe server la o barfa ceva,mai o sabie in cap,aa si fa ceva sa poata zbura sange pe asfalt din playeri daca nu stii te ajut,faci si un item shop de ala sau cum ii zice dar sa nu pui altceva decat ce exista in joc... adica pui si tu ce cade mai rar..intelegi tu, cateva misiuni.Ia lasa-mi id-ul tau ca tu mai faceai site-uri si chestiile alea cu aia de la google parca,poate facem o colaborare fun ceva,tu ai putea sa scoti ceva bani cu asa ceva ca iti merge capul si din cate stiu joci de prin 2007 sau 2006 tampenia asta de joc?,da-mi id-ul tau sa pastram legatura mai usor.
Noktys:Da am jucat pe oficial pe US vreo 5 ani de zile si pe vreo 400 de private, am avut si cateva servere dar nu le-am lansat pe public desi unul l-am tinut deschis vreo 9 luni,din pacate la vremea aia a trebuit sa plec din tara si nu stiam daca ma voi mai apuca de asa ceva, intradevar si atunci scoteam ceva bani din server... fara ca macar sa fi avut intentia asta,scoteam oricum mai mullt decat intr-un loc de munca in Romania pe luna. Dar si muncisem la server zi si noapte, si ma ocupam zilnic de el, le faceam evenimente ii sustineam, cautam sa ii fac sa se imprieteneasca intre ei, era o comunitate de max 300 playeri si exact asa cum spui tu mai sus ,era facut pe hamachi, special ca sa pot modela serverul calumea si mai mult sa nu am boti pe server si toti cretinii Eu aveam sereverul pe atunci in Engleza ca multi dintre fani si chiar"sponsori" erau dupa Metin US de unde jucasem eu mai multi ani iar baza ca sponsori culmea Romanii erau, strainii de si au mai multi bani nu investesc ca Romanii, adica baga si aia bani dar asa ,2 3 e la o saptamana 2 pe te miri ce kktisi, Romanii in schimb daca vad arme ceva suparate,sau alte lucruri calumea dau si 10 20 e pe o arma mai ales daca au garantia ca esti un om serios si nu inchizi serverul.
Bn eu ca item shop facusem si o faza ( la armele cu preturi peste 5 euro este acceptata negocierea pretului).Ceea ce nimeni nu avea pe atunci si cred ca nici acum. Atunci Investisem in calculator sa fac unul mai puternic sa pot tine mai multi playeri.. insa a trebuit sa ma car din tara si nu stiam cand ma voi mai intoarce...etc. Ma rog si acum se tot roaga multi dintre prietenii pe care ii aveam pe acolo de mine sa deschid serverul ala sau sa fac unul calumea ca s-au saturat de nuj ce mizerii de copy paste dupa net... asta este o aberatie ca si eu luasem server file de la cineva dupa net bine ca daca il comparai cu cel original nu il mai recunosteai, era total modificat pana si orasul, in oras de fapt era cimitir vindeai arme printre cruci, si te batea printre cavouri ;)... oricum facusem un server beton atunci.Ma tot uit pe niste forumuri de metin si analizez ce se mai lanseaza astazi ca metin... zici ca sunt arme din star wars -)) niste aberatii.Ma rog am cam uitat multe modificari ,programari etc dar ma mai consult cu alti creatori de servere dupa forumuri, si adun informatii. Vreau sa fac un pvm(player vs mob) ceva mai hard cu peste 200 de questuri ( misiuni),cu desfacere mare de comert ca pe oficiale, ca materialele sa aiba valoare,in asa fel incat sa existe harti in care plaierii sa aiba nevoie de grup sa poata omora ceva( pentru ca pe privatele astea nu foloseste nimeni grupul) si nu inteleg de ce mai exista functia asta... Ma rog am ceva idei calumea si iti spun ca daca arunc cateva informatii (reale spre deosebire de altii) si cateva fotografii ep un website sa vad cam care ar fii priza pentru el inainte de a il lansa ( timp de testat priza 1 sapt sau 2) se va popula pagina rapid.Bine ca am si experienta de la Global International Domain si alte firme pentru care am lucrat ,cunosc metodele de raiting etc.Doar ca problema mare este faptul ca nu prea am timp sa lucrez pe un sf acum.
O sa caut un server file Mai calumea asa si incep sa il securizez prima data si apoi incep sa lucrez pe el ( sa li mutilez =)))) am in plan acum sa fac plaierii sa poata sarii ^.^

Deconectat
Mikkelsen
Mister Just4Metin
Mister Just4Metin
Reputație: :::Designer:::
:::Fost Super Ad Moderator:::
:::Fost Ad Moderator:::
:::Fost Super Moderator:::
:::Fost Lider Moderatori:::
:::Fost Lider Helperi:::
Server Metin2: ETH
Regat: Jinno
Mulțumiri acordate: 12
Mulțumiri primite: 17

Re: Conversatie cu programator It despre Pc vs servere..

Mesajde Mikkelsen » 21 Iun 2015, 21:07

Coş!
Subiect inactiv!

Înapoi la “Topicuri şi mesaje şterse”