Idee server PVP - Pentru cunoscatori!

Totalitatea subiectelor care nu respectă regulamentul vor fi stocate aici.
Deconectat
DarkLin
Nivel 1
Nivel 1
Status: Caut server!
Server Metin2: In cautare
Regat: Shinsoo
Mulțumiri acordate: 0
Mulțumiri primite: 0

Idee server PVP - Pentru cunoscatori!

Mesajde DarkLin » 26 Noi 2014, 08:24

Inainte de a incepe tin sa va spun ca nu am de gand sa fac un server de Metin2, eu doar va prezint un mic proiect, folositor in opinia mea, pentru cei ce vor sa-si faca un server dar nu au idei cum sa-l faca.

Este vorba de un server PVP Classic, si cand spun clasic inseamna 100% PVP fara dracii care isi au rostul numai pe un PVM sau nu isi au rostul deloc.

Ce sa NU fie pe server
- Peturi
- Animale de calarie
- Iteme, mape sau altele din seria tampeniilor BETA
- Catacombe
- Portile iadului ( sau orice alta harta de genu, intelegeti voi )
- Questuri care dau bonusuri PVP ( sau orice bonus ) cum ar fi Biolog sau Kills Sistem
- Chestia aia de arata bonusurile langa inventar, poate sa fie dar nu acolo
- Radio ( face lag al dracu' )
- Kill Stats ( o porcarie )
- Elixire
- Instante
- Sistem energie, crafting, alchimie dragon
- Acadele, bombonele....
- Sticla cunoasterii ( stim cu totii cum dau unii tepe folosindu-se de itemu asta )
- Bonusuri 6/7
- Conturi gen VIP, MISS, draci...

Ce sa FIE pe server
- Strict itemele, evolutiile, bonusurile si hartile NORMALE, nu cele adaugate pe parcurs in joc de cei de la GF
- Toate itemele +9 la magazin
- Roua permanenta ( + scoaterea posibilitatii de a face roua, ape sau sucuri si sa nici nu existe itemele astea pe sv. )
- Toate itemele de upgrade la magazin ( La fierar de ex. )
- Atunci cand evoluezi un item sa ti-l dea direct +9
- Vinuri la magazin ( sa rezisti mai bine )
- Sa primesti lv 30 la cal + chemator cand intri pe sv.
- Sa primesti 1.9kkk cand intri pe sv.
- Toate itemele de la magazin sa coste 1 Yang
- Pietre +4 la magazin + sa nu esueze cand le pui pe arma / armura
- P la skilurile secundare cand intri pe sv
- Finisaje la magazin
- Inel de teleportare cand intri pe sv + la magazin
- Switchbot
- Papuci de vant cand intri pe server + la magazin
- Bonusuri fixe, cu valorile default ( doar HP sa fie 3k )
- Piatra curcubeu cand intri pe sv + sa fie si la magazin
- Bufuri, criticale, iteme de nunta, licori, bonusuri, schimbatoare, marmure, resetare skill / status / int, pv etc la mag.
- Schimbare sex, masca emotiei, inelul urmasului
- NPC sa-ti ei grad
- Licori verzi / mov la magazin
- Level maxim 99
- Puncte de status 90
- Cand intri pe sv sa ai lv 90, EXP sa-ti ei de la NPC.

Evenimente
- National War ( e singurul care conteaza pe un PVP. OX-ul nu isi are rostul )

Rezumat:
- Mape normale, fara cele adaugate ulterior
- Evolutii strict normale ( fara BETA )
- Fara 6/7, modati, etc
- Switch, bonusuri fixe
- Fara sisteme, peturi sau costume.

PS: Cand spun "cand intri pe server", ma refer atunci cand faci caracteru si intri pentru PRIMA OARA pe sv.

Unii dintre voi, mai sparti in gura de obicei, ar putea zice: "Da' bine ma, daca tot esti tu asa destept de ce nu-l faci tu serverul ala ? Cine te tine ?"
Raspuns: Nu il fac in doua motive: 1. Nu am resursele financiare ( se subintelege ca un asemenea server este FARA donatii ), nu cred ca cuiva in locul meu i-ar conveni sa munceasca 10 ore pe zi pe un salariu de nimic, care daca faci un calcul abia daca ajunge pentru a plati un host bun. 2. Nu am timp sa ma ocup de el.

Sper ca o sa va fie de folos aceasta idee, iar voi cei care nu doriti sa faceti dar ati juca pe un asemenea server va rog sa spuneti, poate cineva va face un asemenea server, intr-un final.
Va multumesc pentru timpul acordat.

Deconectat
LegendaXXL
Mister Just4Metin
Mister Just4Metin
Status: NEVER GIVE UP!
Server Metin2: Metin2 Moon
Regat: Jinno
Mulțumiri acordate: 11
Mulțumiri primite: 5

Re: Idee server PVP - Pentru cunoscatori!

Mesajde LegendaXXL » 26 Noi 2014, 14:11

Super interesante ideeile, de mult cautam un asemenea "server". Am vrut sa fac si eu unul, dar nu prea aveam ideeile, insa acum, le am..si il pot face, multumesc frumos..Daca doresti sa tinem legatura si sa vorbim despre asta(sa afli cand o sa fie gata) poti sa ma contactezi la Y!M: legendaxxl@yahoo.com. Serverul va fi gata in maxim 1-2 saptamani. (Deoarece mai am si alte treburi din viata de zi cu zi)..
Just4Metin este locul unde găsești orice ai nevoie!
Respectă-mă și la rândul meu te voi respecta.
CAUTI un server de METIN2 PvP longeviv? Level maxim 250 si cu iteme noi?? Te asteptam pe: Trebuie să fii logat sau înregistrat pentru a vedea acest link.

Deconectat
jepcutza
Nou Venit
Nou Venit
Status: Sunt bine mersi ^.^

Mesajde jepcutza » 27 Noi 2014, 05:02

Cel mai prost concept pe care l-am vazut, probabil. De ce ai scoate peturile/costumele si sistemele foarte bine lucrate? Pentru ca ai tu niste "nostalgii" de acum cativa ani cand era jocul Metin2 involuat? Timpul nu prea merge inapoi, si probabil esti constient ca potentialii "clienti" ai tai vor fi jucatori care stiu actualul metin, probabil putini dintre ei stiu si ar vrea din nou vechiul metin.
Intradevar, cu unele sisteme facute de pustani precum kill system, radio sau prostii de genul nici eu nu sunt de acord. Dar acum hai sa nu mutilam jocul de tot. :) Apropo, update-urile (cum ar fi purgatory, catacomb) sunt facute de Ymir/Webzen, nu de GF.

Iar in legatura cu resursele tale financiara, te anunt ca nicio afacere cat de mica cum ar fi un server de metin2 nu poate supravietui daca nu este monetizata, fie ca ii convine jucatorului sau nu. De ce? Pentru ca nimeni nu ar plati bani din propriul buzunar sa mentina serverul online + work work all day. :) Deci cu alte cuvinte, conceptul tau e 0 daca nu ai o sursa de monetizare.

Deconectat
DarkLin
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde DarkLin » 27 Noi 2014, 07:02

@ LegendaXXL : Ti-am dat add pe mess. Te pot ajuta daca vrei si cu alte idei pentru PvP :)
@ jepcutza: Nu am spus ca sunt "facute" de cei de la GF, am spus doar ca au fost publicate de ei.
Cat despre celelate afirmatii: 80% din jucatorii de Metin2 existenti sunt cei vechi, care au apucat ceea ce eu si multi jucatori numim "zilele bune" ale acestui joc. A face un server simplu, fara acele sisteme, nu inseamna a mutila jocul. Pe un asemenea server numai skill-ul ar face diferenta. Poti numi "involuat" aceast concept de moda veche, dar asta nu inseamna ca este de proasta calitate. Apropo: Daca nu ai resurse financiare sa faci un server calitativ si echilibrat iti recomand sa faci ceea ce am facut eu, adica sa stai frumos cuminte in banca ta, sa nu strici si mai mult jocu' asta, si asa "pe moarte". Crezi ca nu aveam 15 euro sa dau pe VPS bun, sa hostez serverul si sa-mi deschid "o afacere", asa cum ai numito tu. Pentru voi nu este decat "o afacere" de aceea s-a dus acest joc, sa va fie rusine. Atat am avut de spus.

Deconectat
florinv115
Nivel 1
Nivel 1
Server Metin2: metin2gold.mt2.sx
Regat: Chunjo

Mesajde florinv115 » 27 Noi 2014, 15:10

Ideea nu e rea o voi face eu dar nu am 15 mesaje pt a putea face reclama la sv meu...
Hai pe metin2 gold : Trebuie să fii logat sau înregistrat pentru a vedea acest link.
Rate 500% all
Lv max 105
Nu sunt 6/7 mod etc
Se cauta gm ! 5e =GM Sau ADU PLAYERI =GM VA ASTEPT !

Deconectat
Alex.es
Super Ad Mod
Super Ad Mod
Reputație: Super Ad. Moderator
Lider Moderatori
Lider Trial Moderatori
Fost Ad. Moderator
Fost Super Moderator
Fost Moderator
Nume anterioare: xAlEx
Status: Da
Server Metin2: Da
Regat: Chunjo
Mulțumiri acordate: 53
Mulțumiri primite: 15

Mesajde Alex.es » 27 Noi 2014, 18:09

Super tare ideea , m-as apuca de un asa server
Cate observatii :
1. Fara vinuri , toti copii o sa foloseasca auto-click
2.Fara piatra curcubeu , o sa faca bug skill-uri (mai bine un npc care sa-ti dea P si gata)

Deconectat
jepcutza
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde jepcutza » 29 Noi 2014, 00:10

DarkLin scrie:@ LegendaXXL : Ti-am dat add pe mess. Te pot ajuta daca vrei si cu alte idei pentru PvP :)
@ jepcutza: Nu am spus ca sunt "facute" de cei de la GF, am spus doar ca au fost publicate de ei.
Cat despre celelate afirmatii: 80% din jucatorii de Metin2 existenti sunt cei vechi, care au apucat ceea ce eu si multi jucatori numim "zilele bune" ale acestui joc. A face un server simplu, fara acele sisteme, nu inseamna a mutila jocul. Pe un asemenea server numai skill-ul ar face diferenta. Poti numi "involuat" aceast concept de moda veche, dar asta nu inseamna ca este de proasta calitate. Apropo: Daca nu ai resurse financiare sa faci un server calitativ si echilibrat iti recomand sa faci ceea ce am facut eu, adica sa stai frumos cuminte in banca ta, sa nu strici si mai mult jocu' asta, si asa "pe moarte". Crezi ca nu aveam 15 euro sa dau pe VPS bun, sa hostez serverul si sa-mi deschid "o afacere", asa cum ai numito tu. Pentru voi nu este decat "o afacere" de aceea s-a dus acest joc, sa va fie rusine. Atat am avut de spus.

Nu vorbi la persoana a doua deoarece eu nu ma ocup cu asa ceva, deci scoate-ma din calcul. Sa inteleg ca pentru tine un server de Metin2 inseamna un serviciu oferit de X echipa de oameni, catre cateva mii de clienti, 100% gratis? Pai daca era asa, acest joc "se ducea" mai repede decat s-a dus pana acum, iti garantez. :)
Probabil n-ai facut pana acum antreprenoriala la scoala, sau economie pe la facultate, de esti asa de increzator. Din pacate un server nu poate supravietui daca nu este finantat, intretinut si promovat la maxim. Daca vrei sa promovezi calitatea, asta inseamna munca tati, nu doar sa descarci un serverfiles si sa-l pui cap pa cap si gata serverul. Crezi ca cineva si-ar pierde timpul aiurea sa munceasca pe gratis, si pe langa asta, sa mai si plateasca toate cheltuielile serverului? Nu cred. Probabil iti dai seama ca Ymir a lucrat la acest joc tot pentru bani, si daca nu era asa, nici macar nu exista in acest moment, corect? Dar ma rog, mai ai nevoie sa cresti pentru a-ti forma o viziune cu privire la lucruri de genul. :)

Iar in legatura cu sistemele, pana la urma il faci cum vrei. Dar nu fii atat de sigur ca majoritatea jucatorilor sunt "cei vechi", deoarece te inseli. Multi se lasa si generatii noi de copii se apuca. Si ca sa-ti dau un exemplu, eu am jucat DotA 2 acum cateva luni, si iti spun sigur ca nu m-as intoarce la DotA 1 nici daca ma platesti. Cam asa e si aici, doar ca schimbarile nu sunt atat de mari, insa sunt esentiale.

Deconectat
Nentudom37
Nivel 1
Nivel 1
Server Metin2: Metin2 NB
Mulțumiri acordate: 2

Mesajde Nentudom37 » 17 Dec 2014, 09:46

80% din jucatorii actuali de metin sunt jucatori ai ''zileleor bune''?
Pe orice server intri si stai macar o saptamana observi ca cel putin 40% din playeri sunt jucatori care habar nu au ce e metinul si aici ma refer la copii aia de 10-14 ani care incep si injura ca de ce te-ai dat pe liber si i-ai omorat. Chiar daca cineva si-ar permite sa creeze si intretina asemenea server ar intervenii problema playerilor. :|

Deconectat
Grapefruit
Fost Super Moderator
Fost Super Moderator

Mesajde Grapefruit » 17 Dec 2014, 13:56

aș juca cu siguranță pe un server de genul, dar voiam să întreb... prin evoluții normale te referi la sirius și posedată sau sirius și la armură să fie fără evoluție (oțel)?

Deconectat
DarkLin
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde DarkLin » 17 Dec 2014, 15:48

Sirius si posedata.

Înapoi la “Topicuri şi mesaje şterse”