[PROIECT]Server Metin2

Totalitatea subiectelor care nu respectă regulamentul vor fi stocate aici.
Deconectat
EquiN0X
Nou Venit
Nou Venit
Status: Sunt bine mersi ^.^
Mulțumiri acordate: 0
Mulțumiri primite: 0

[PROIECT]Server Metin2

Mesajde EquiN0X » 21 Sep 2014, 17:12

Salutare J4M, intentionez sa fac un server de metin, si am nevoie de ceva idei....
Pentru inceput as dori ca modul serverului sa fie PVP-PVM,
Nivelul maxim ar trebui sa fie 170,
Punctele de status nu m-am decis inca (astept propuneri),
Armurile/Armele vor avea 5 evolutii (armele/armurile vor avea o singura valoare dupa evolutie fara a mai fi nevoie sa le plusati),
Accesoriile vor avea pentru inceput o evolutie,
Itemele normale nu vor avea nevoie de iteme de upgrade,
Evolutiile vor avea nevoie de iteme de upgrade (acestea se vor gasi la drop),
Pe server nu vor exista beta (arme/armuri/harti), peturi, costume, cel putin nu initial,
Bonusurile vor avea 3 variatii, iar pe server v-a fi disponibil si switchbot-ul,
In itemshop se vor gasi iteme cu valori putin diferite fata de cele din joc ,
Pe server se v-a creste destul de usor pana la nivelul 100, apoi jocul se v-a ingreuna,

Cam asa ar arata partea "vazuta" a serverului.

Acum cava detalii tehnice despre server:

Pentru ca nu vor fi peturi, costume, serverul v-a rula pe game r2089m,
In cazul in care cele de mai sus vor fi adaugate nu v-a fi nici o problema pentru ca game-ul le suporta,
initial v-a fi deschis un singur ch ce v-a rula pe 2 core-uri,
In game deja am rezolvat permanent comenzi precum:
-/dice - sters complet
-/Á - sters complet
-/war - rezolvat

Cam asa arata proiectul initial...
Indiferent cand v-a fi gata servelul, acesta nu v-a fi deschis pana in momentul in care nu sunt 100% sigur ca ii pot garanta longevitatea din buget propriu cel putin cateva luni.

Acum v-as ruga sa mai imi dati cateva idei, pareri pro/contra (daca se poate si argumentate).

Deconectat
Ibrahimović
Utilizator interzis !
Utilizator interzis !
Mulțumiri primite: 12

Re: [PROIECT]Server Metin2

Mesajde Ibrahimović » 21 Sep 2014, 22:38

Cu sf imperia nu ?:-s ... ia si game 40k + si fa-ti de cap ... schimba niste dropuri frumoase si o sa atragi lume cu asta

Deconectat
EquiN0X
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde EquiN0X » 21 Sep 2014, 22:48

[Chuli] scrie:Cu sf imperia nu ?:-s ... ia si game 40k + si fa-ti de cap ... schimba niste dropuri frumoase si o sa atragi lume cu asta

Nu, folosesc sf Daroo.
momentan lucrez pe client sa ii micsorez dimensiunile (de la 1.5Gb am ajuns la 1Gb si mai am o gramada de lucruri de eliminat), deasemenea am schimbat interfata si am adugat un switch, am facut evolutiile la armuri.
Deasemenea am scapat de bugul la roua:
-roua nu merge pusa pe F1,F2,etc
-am vazut ca unii faceau bugul la roua direct in inventar, asa ca am facut inventarul sa se deschida dupa 5 secunde de la conectarea la server.

As fi dorit sa adaug poze cu interfata si cu switchbot-ul, dar am mevoie de 15 mesaje pentru a posta link-uri.

Deconectat
Ibrahimović
Utilizator interzis !
Utilizator interzis !
Mulțumiri primite: 12

Mesajde Ibrahimović » 21 Sep 2014, 23:00

Aaa level maxim 170 acum am citit .. Pai nu cunosc sf daroo si nu pot spune ce evolutii si etc.. ce level are ca baza sf daroo ?(adica 150-250.. ) am eu niste arme complete prin pc (frumoase) si complete (gr2 , dds, tga , item proto,query,list ) in caz ca vrei sa le bagi ..sau nu stiu daca le ai ..dar eu zic sa le bagi pentru ca sunt frumoase rau si chiar merita armele + ca sunt complete doar le bagi in fisiere.. ai zis ca scazi clientul la sub 1 gsi ceva.. inseamna ca primesti runtime error ? cat despre server..nu ma intereseaza cate evolutii vor fi daca ultimele sunt smechere frmoase .. 3 variatii bun .. dar daca cumva ai stabilit bonusurile max pe server .. punele si tu sa imi dau seama cum v(a fi la pvp ..

Deconectat
EquiN0X
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde EquiN0X » 21 Sep 2014, 23:19

[Chuli] scrie:Aaa level maxim 170 acum am citit .. Pai nu cunosc sf daroo si nu pot spune ce evolutii si etc.. ce level are ca baza sf daroo ?(adica 150-250.. ) am eu niste arme complete prin pc (frumoase) si complete (gr2 , dds, tga , item proto,query,list ) in caz ca vrei sa le bagi ..sau nu stiu daca le ai ..dar eu zic sa le bagi pentru ca sunt frumoase rau si chiar merita armele + ca sunt complete doar le bagi in fisiere.. ai zis ca scazi clientul la sub 1 gsi ceva.. inseamna ca primesti runtime error ? cat despre server..nu ma intereseaza cate evolutii vor fi daca ultimele sunt smechere frmoase .. 3 variatii bun .. dar daca cumva ai stabilit bonusurile max pe server .. punele si tu sa imi dau seama cum v(a fi la pvp ..

Daroo este clean, nu contine evolutii, peturi, costume, energie sau alte prostii.
Nu am probleme cu runtime, dar nu vad motivul pentru care sa tin lucruri in client pe care nu le voi folosi.
Clientul de start este Invoice

Deconectat
EquiN0X
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde EquiN0X » 22 Sep 2014, 18:08

Interfata de joc (tradusa complet):
Imagine

SwitchBot (mai am putin de tradus la el):
Imagine

Dupa ce am eliminat tot ce am considerat ca este nefolositor, clientul are aproximativ 630Mb
Imagine

Deconectat
EquiN0X
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde EquiN0X » 23 Sep 2014, 13:59

Aștept idei și propuneri pentru viitorul server.

[ Mesaj scris via Android ] Imagine

Înapoi la “Topicuri şi mesaje şterse”