COS

Totalitatea subiectelor care nu respectă regulamentul vor fi stocate aici.
Conectat
K. Scarabeu
Super Ad Mod
Super Ad Mod
Reputație: #//
------------------------------------------------
►S.AD. Moderator J4M
►AD. Moderator J4M [3/3 Pct.]
►Super Moderator J4M [3/3 Pct.]
►Moderator J4M [3/3 Pct.]
►Trial Moderator J4M
►Membru Club J4M [Permanent]
►Mister J4M
►Nume anterior: "Chavesz" , "Jaroslaw", "Khepri © SCARABEUS™", "Kaczynski"
------------------------------------------------
Status: Respect Hip-Hop-ul !
Server Metin2: Niciunul
Regat: Chunjo
Autentificat prin: Android
Mulțumiri acordate: 176
Mulțumiri primite: 125

Re: [GHID]Sura AM PvP

Mesajde K. Scarabeu » 29 Iul 2016, 19:08

În general, caracterul Sura, nu este un caracter care se bazează pe lovituri din sabie.Cu toate acestea, după părerea mea, un Sura trebuie să aibă cât mai multă pătrundere pe iteme.
Am întâlnit pe cineva pe un server pvp care era sura AM, şi avea o tehnică de duel impecabilă cu multe lovituri de sabie împotriva ninja lamă ( adică eu ).
--------------
Sugestiile mele:

UNIVERSAL:
Arma: Inteligență, Sansa de blocare, Critică/Pătrunzătoare , Viteza Farmecului, Semi-oamenilor. [Pietre: Războinic, Ninja, Sura]
Armură: HP, Apărare Sabie, Apărare Pumnal, Apărare Două Mâini, Apărare Săgeți. [Pietre: Vitalității, Eschivă, Grabă]
Scut: Inteligență, Putere, Șansa de a bloca un atac corporal, Semi-oamenilor și Imun la Necunoștință.
Coif: Semi-oamenilor, Regenerare HP, Șansa de otravire, Rezistență la Magie, Evitare Săgeți.
Brățară: HP, Semi-oamenilor, Pătrunzătoare, Absorbire HP, Rezistență la Magie.
Papuci mai bine îți faci două, să vezi cu care dai mai bine și cu care reziști mai mult
1 de lvl 29 care oferă Rezistență la Săgeți: HP, Apărare Sabie, Apărare Două Mâini, Apărare Pumnal, Clopot.

Cercei lacrima cerului: Semi-oamenilor, Apărare Sabie, Apărare Două Mâini, Apărare Pumnal, Apărare Săgeți.
Colier la fel, mai bine îți faci două, să vezi cu care dai mai bine și cu care reziști mai mult

2 cu lacrima cerului: HP, Apărare Sabie, Apărare Două Mâini, Apărare Pumnal, Apărare Săgeți.

SET-uri:
Armă: Inteligență, Putere, Pătrunzătoare, Farmec, Semi-oamenilor. [Pietre: Războinic/Ninja/Sura/Șaman, Reîntoarcerii, Pătrunderii.
Armură: HP, Apărare Sabie/Pumnal/Clopot/Două Mâini/Săgeți, Viteza Farmecului, Absorbire HP, Valoarea Atacului.
Scut: Inteligență, Putere, Șansa de a bloca un atac corporal, Semi-oamenilor și Imun la Necunoștință.
Coif: Semi-oamenilor, Regenerare HP, Șansa de otravire, Rezistență la Magie, Pagubă absorbită de PM. In loc de Pagubă absorbită de PM era viteza de atac, dar un sura nu se bazeaza pe lovituri din sabie.
Papuci: HP, Apărare Sabie/Pumnal/Clopot/Două Mâini/Săgeți, Critică, Viteză de atac, Șansa de blocare.
Colier: HP, Apărare Sabie/Pumnal/Clopot/Două Mâini/Săgeți, Critică, Regenerare PV, Șansa de blocare.
Cercei: Semi-oamenilor, Apărare Sabie/Pumnal/Clopot/Două Mâini/Săgeți, Rezistență la otravă, Viteză de mișcare.

Obs.
  • Împotriva caracterului Ninja, pe scut, în mod normal nu ţi-ar trebui Imun la necunoştinţă, pentru că Ninja nu are nicio magie/item care să ofere şansă de necunoştinţă . Asta în cazul în care, respectivul ninja nu este echipat cu vreun item care oferă şansă de blocare . Deci, dacă nu are, pe scutul împotriva ninja, ai putea să pui Vitalitate, în locul Imunului la necunoştinţă.

• Împotriva caracterului Ninja, pe abilităţi ARC, ai putea să pui pe papuci şi armă, bonusul Şanşă de încetinire.Ninja arc, este un caracter care atacă de la distanţă, deci prin urmare, se mişcă repede. Dacă ai putea să-i prinzi încetinire, după părerea mea, îl demoralizezi ( Testat de mine de pe un ninja lamă, dar bănuiesc că şi sura ar prinde încetinire. :)) )

Papucii şi arma, vor arăta aşa:
    Papuci de Lv.29 : PV, Pumnal, şansă de încetinire, evitare săgeţi, critică/şansă de blocare.
    Arma : Inteligenţă, Semi-om, şansă de blocare, şansă de încetinire, viteza farmecului. Pietre : Anti - Ninja , Reîntoarcerii, Pătrundere.

• Bănuiesc că toată lumea care a jucat metin, este confuză de următoarele lucruri :
  1. La ce sunt bune aceste bonusuri :
    • Rezistenţă la fulger
    • Rezistenţă la vânt
    • Rezistenţă la foc
    De-a lungul timpului, am auzit fel şi fel de opinii care mai de care: "Sunt bune în PvP" , "Sunt bune în
    PvM" ,"Nu ştiu la ce sunt folositoare" , "Foc îţi trebuie împotriva şamanului" , "Vânt împotriva sura AM" , "Fulger împotriva ninja" , "Rezistenţă la fulger îţi trebuie împotriva Generalului Yonghan şi Dragonului Beran-Setaou" etc...

Eu am încercat pe mai multe servere PvP, să văd totuşi dacă au vreo legătură în lupta Jucător vs.
    Jucător şi au o oarecare influenţă, dar după părerea mea, una infimă ( 100-200 dmg ) .

2. Caracterul Ninja cu abilităţi pe ARC, are voie să fugă sau nu ?
    • Orice arcaş nu va ataca din faţa adversarului, ci de la distanţă. Şi în filme dacă vă uitaţi, o să vedeţi
    • arcaşi care lovesc adversarul de la distanţă, nu din faţa adversarului. Deci, cei care spun "fugi, nu e corect" sau "de ce fugi" sau "lag" sau pur şi simplu văzând că nu te poate bate, încep să te înjure, vă rog frumos, gândiţi, apoi deschideţi gura

Nu prea joc pe sura, dar cred ca este un ghid util.
-------------------------------------
Dacă are cineva, contestaţii referitoare la sfaturile mele, e liber să vorbească.
Imagine

Deconectat
Savagez.
Nivel 1
Nivel 1
Status: Sănătos !
Server Metin2: Nu am !
Mulțumiri acordate: 5
Mulțumiri primite: 25

Mesajde Savagez. » 29 Iul 2016, 19:25

Khepri © SCARABEUS™ scrie:În general, caracterul Sura, nu este un caracter care se bazează pe lovituri din sabie.Cu toate acestea, după părerea mea, un Sura trebuie să aibă cât mai multă pătrundere pe iteme.
Am întâlnit pe cineva pe un server pvp care era sura AM, şi avea o tehnică de duel impecabilă cu multe lovituri de sabie împotriva ninja lamă ( adică eu ).
--------------
Sugestiile mele:

UNIVERSAL:
Arma: Inteligență, Sansa de blocare, Critică/Pătrunzătoare , Viteza Farmecului, Semi-oamenilor. [Pietre: Războinic, Ninja, Sura]
Armură: HP, Apărare Sabie, Apărare Pumnal, Apărare Două Mâini, Apărare Săgeți. [Pietre: Vitalității, Eschivă, Grabă]
Coif: Semi-oamenilor, Regenerare HP, Șansa de otravire, Rezistență la Magie, Evitare Săgeți.
Papuci mai bine îți faci două, să vezi cu care dai mai bine și cu care reziști mai mult
1 de lvl 29 care oferă Rezistență la Săgeți: HP, Apărare Sabie, Apărare Două Mâini, Apărare Pumnal, Clopot.

Cercei lacrima cerului: Semi-oamenilor, Apărare Sabie, Apărare Două Mâini, Apărare Pumnal, Apărare Săgeți.
Colier la fel, mai bine îți faci două, să vezi cu care dai mai bine și cu care reziști mai mult

2 cu lacrima cerului: HP, Apărare Sabie, Apărare Două Mâini, Apărare Pumnal, Apărare Săgeți.

SET-uri:
Armă: Inteligență, Putere, Pătrunzătoare, Farmec, Semi-oamenilor. [Pietre: Războinic/Ninja/Sura/Șaman, Reîntoarcerii, Pătrunderii.
Armură: HP, Apărare Sabie/Pumnal/Clopot/Două Mâini/Săgeți, Viteza Farmecului, Absorbire HP, Valoarea Atacului.
Coif: Semi-oamenilor, Regenerare HP, Șansa de otravire, Rezistență la Magie, Pagubă absorbită de PM. In loc de Pagubă absorbită de PM era viteza de atac, dar un sura nu se bazeaza pe lovituri din sabie.
Papuci: HP, Apărare Sabie/Pumnal/Clopot/Două Mâini/Săgeți, Critică, Viteză de atac, Șansa de blocare.
Colier: HP, Apărare Sabie/Pumnal/Clopot/Două Mâini/Săgeți, Critică, Regenerare PV, Șansa de blocare.
Cercei: Semi-oamenilor, Apărare Sabie/Pumnal/Clopot/Două Mâini/Săgeți, Rezistență la otravă, Viteză de mișcare.

Obs.
  • Împotriva caracterului Ninja, pe scut, în mod normal nu ţi-ar trebui Imun la necunoştinţă, pentru că Ninja nu are nicio magie/item care să ofere şansă de necunoştinţă . Asta în cazul în care, respectivul ninja nu este echipat cu vreun item care oferă şansă de blocare . Deci, dacă nu are, pe scutul împotriva ninja, ai putea să pui Vitalitate, în locul Imunului la necunoştinţă.

• Împotriva caracterului Ninja, pe abilităţi ARC, ai putea să pui pe papuci şi armă, bonusul Şanşă de încetinire.Ninja arc, este un caracter care atacă de la distanţă, deci prin urmare, se mişcă repede. Dacă ai putea să-i prinzi încetinire, după părerea mea, îl demoralizezi ( Testat de mine de pe un ninja lamă, dar bănuiesc că şi sura ar prinde încetinire. :)) )

Papucii şi arma, vor arăta aşa:
    Papuci de Lv.29 : PV, Pumnal, şansă de încetinire, evitare săgeţi, critică/şansă de blocare.
    Arma : Inteligenţă, Semi-om, şansă de blocare, şansă de încetinire, viteza farmecului. Pietre : Anti - Ninja , Reîntoarcerii, Pătrundere.

• Bănuiesc că toată lumea care a jucat metin, este confuză de următoarele lucruri :
  1. La ce sunt bune aceste bonusuri :
    • Rezistenţă la fulger
    • Rezistenţă la vânt
    • Rezistenţă la foc
    De-a lungul timpului, am auzit fel şi fel de opinii care mai de care: "Sunt bune în PvP" , "Sunt bune în
    PvM" ,"Nu ştiu la ce sunt folositoare" , "Foc îţi trebuie împotriva şamanului" , "Vânt împotriva sura AM" , "Fulger împotriva ninja" , "Rezistenţă la fulger îţi trebuie împotriva Generalului Yonghan şi Dragonului Beran-Setaou" etc...

Eu am încercat pe mai multe servere PvP, să văd totuşi dacă au vreo legătură în lupta Jucător vs.
    Jucător şi au o oarecare influenţă, dar după părerea mea, una infimă ( 100-200 dmg ) .

2. Caracterul Ninja cu abilităţi pe ARC, are voie să fugă sau nu ?
    • Orice arcaş nu va ataca din faţa adversarului, ci de la distanţă. Şi în filme dacă vă uitaţi, o să vedeţi
    • arcaşi care lovesc adversarul de la distanţă, nu din faţa adversarului. Deci, cei care spun "fugi, nu e corect" sau "de ce fugi" sau "lag" sau pur şi simplu văzând că nu te poate bate, încep să te înjure, vă rog frumos, gândiţi, apoi deschideţi gura

Nu prea joc pe sura, dar cred ca este un ghid util.
-------------------------------------
Dacă are cineva, contestaţii referitoare la sfaturile mele, e liber să vorbească.

Ai un +.
Imagine

Deconectat
Shake.dnb
Nou Venit
Nou Venit
Status: Sunt bine mersi ^.^
Mulțumiri acordate: 2
Mulțumiri primite: 0

Mesajde Shake.dnb » 01 Aug 2016, 00:25

Ce spui de dex în loc de str pe arma și coif? Joc pe un pvp acum și învăț sura am și cei măi buni joacă cu dex, gen și statusul îl au full int vit dex și restul str.. Este un youtuber Seir care are multă experiență pe sura am în pvp-uri și joacă tot cu int dex pe armă, scut. Dex ar crește dmg skill-ului și e perfect dacă spui că te bazezi mai mult pe magii decât pe hit-uri ca să conteze acel str.

[ Postat de pe Android ] Imagine

Deconectat
Savagez.
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde Savagez. » 01 Aug 2016, 11:51

Shake.dnb scrie:Ce spui de dex în loc de str pe arma și coif? Joc pe un pvp acum și învăț sura am și cei măi buni joacă cu dex, gen și statusul îl au full int vit dex și restul str.. Este un youtuber Seir care are multă experiență pe sura am în pvp-uri și joacă tot cu int dex pe armă, scut. Dex ar crește dmg skill-ului și e perfect dacă spui că te bazezi mai mult pe magii decât pe hit-uri ca să conteze acel str.

Da e bună și dexteritatea, îți oferă rezistență împotriva playerilor, în loc de 15k critica de exemplu îți da 9,10k maxim..
Câteodată joc și eu cu inteligenta și dexteritate, îmi place mai mult, dar ghid-ul ăsta este special pentru cei care vor să rupă tot..
Imagine

Deconectat
Shake.dnb
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde Shake.dnb » 01 Aug 2016, 13:51

Păi şi de ce ai juca cu int dex dacă cu int str rupi tot după cum spui tu? Este un sura pe sv care joc acum care nu joacă cu int str sau int dex pe scut (aşa spune el) şi rupe tot.

Deconectat
Savagez.
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde Savagez. » 01 Aug 2016, 14:15

Shake.dnb scrie:Păi şi de ce ai juca cu int dex dacă cu int str rupi tot după cum spui tu? Este un sura pe sv care joc acum care nu joacă cu int str sau int dex pe scut (aşa spune el) şi rupe tot.

Păi cu inteligentă și dexteritate joci daca vrei să dai binișor, dar să reziști mult,
Cu inteligentă și putere, joci doar dacă vrei să dai mult, sper că ai înțeles.
În legătură cu status, nu am menționat în ghid, prima bagi full inteligenta, apoi full vitalitate, după full dexteritate și ce rămâne putere. daca vrei sa te bazezi pe rezistență, și să dai binișor dacă nu bagi full inteligentă, full vitalitate, full putere și ce rămâne dexteritate.
Imagine

Deconectat
Shake.dnb
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde Shake.dnb » 01 Aug 2016, 18:54

Unu' joacă int vit și a câștigat pvp pe rase la sura.
Bate toți sura de pe sv.

Deconectat
Savagez.
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde Savagez. » 01 Aug 2016, 19:03

Shake.dnb scrie:Unu' joacă int vit și a câștigat pvp pe rase la sura.
Bate toți sura de pe sv.

Stai așa mă frate, prima îmi ziceai că ăia joacă cu inteligenta si dexteritate, acum cu inteligenta si vitalitate.. Cum stă treaba?!
Inteligenta si vitalitate sincer n-am văzut niciunu sa joace asa.. a avut noroc ca a avut pv mai mult ca aia și tactică buna, asta e singura soluție.
O să mă apuc eu într-o zi cu tine de un server pvp clasic, și o să te învăț tot ce vrei să știi despre sura, mulțumit? ;)
Imagine

Deconectat
Shake.dnb
Nou Venit
Nou Venit

Mesajde Shake.dnb » 05 Aug 2016, 21:23

Sirius sau sfântă?
Am jucat azi cu unul care juca cu sfântă că dă mult pe risipă şi cică "joc la crit". Prindea 10k crit risipa era gg.

Încă ceva..dacă statusul e int,vit,dex restul str e clar că dex>str. Deci de ce int/str > int/dex şi nu invers dacă statusul e full dex?
Până la urmă care-s cele mai bune bonusuri că văd ca e super subiectivă treaba asta.

Şi încă ceva..nu am mai jucat metin2 de vreun an şi pvp-uri mai deloc. De ce se cere(unii) să faci duel cu brăţară de aur? Doar pentru rezistenţa aia otravă? Dacă ambii joacă cu lc e aceeaşi şansă să iei otravă deci nu văd rostul.

Deconectat
Savagez.
Nivel 1
Nivel 1

Mesajde Savagez. » 09 Aug 2016, 21:08

Shake.dnb scrie:Sirius sau sfântă?
Am jucat azi cu unul care juca cu sfântă că dă mult pe risipă şi cică "joc la crit". Prindea 10k crit risipa era gg.

Încă ceva..dacă statusul e int,vit,dex restul str e clar că dex>str. Deci de ce int/str > int/dex şi nu invers dacă statusul e full dex?
Până la urmă care-s cele mai bune bonusuri că văd ca e super subiectivă treaba asta.

Şi încă ceva..nu am mai jucat metin2 de vreun an şi pvp-uri mai deloc. De ce se cere(unii) să faci duel cu brăţară de aur? Doar pentru rezistenţa aia otravă? Dacă ambii joacă cu lc e aceeaşi şansă să iei otravă deci nu văd rostul.

E grele frate, fără supărare dar nu am timp să-ți răspund la fiecare întrebare :|
Caută pe google metin2 ghid sura complet, ghid sura avansați și găsești acolo informații.
Imagine

Înapoi la “Topicuri şi mesaje şterse”